Konsylium24

zebrane w punktach zasady wydawania orzeczeń sanitarno - epidemiologicznych , które obowiązują w aktualnej sytuacji prawnej

Medycyna pracy

PV:

Przedstawiam zebrane w punktach zasady wydawania orzeczeń sanitarno - epidemiologicznych , które obowiązują w aktualnej sytuacji prawnej.

1.Pracodawca ma obowiązek  ocenić stanowiska pracy pod względem możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (dotyczy to między innymi: w instytucjach i urzędach prowadzących bezpośrednią obsługę interesantów;  transporcie publicznym; instytucjach kultury; podmiotach świadczących usługi turystyczne i hotelarskie ; kąpieliskach, łaźniach, saunach i basenach kąpielowych ; firmach ochrony zdrowia ,oświaty i  ..policji; prace na stanowiskach związanych z kontaktem z wodą oraz środkami służącymi pielęgnacji skóry lub śluzówek innych osób oraz stwarzających zagrożenie przeniesienia drogą kontaktową zakażenia na inne osoby, niezależnie od rodzaju wykonywanych czynności zawodowych)

2.Pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na badania sanitarno- epidemiologiczne i pokryć koszt ich wykonania.( brak wzoru skierowania i obowiązku pisemnego skierowania, chyba ,że umowa z pracodawcą to reguluje)

Badania san – epi wykonuje się :

1.przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku (  w rozumieniu przyjęcia do nowego zakładu pracy, oraz zmiany stanowiska na takie gdzie pracodawca uznaje ,ze podlega pod ustawę o badaniach san-epid)

2.po ponownym podjęciem pracy lub nauki, po przebyciu zakażenia czynnikiem chorobotwórczym,( wg stanowiska rzecznika prasowego GIS takie objawy i schorzenia jak – biegunka ostra; wirusowe ostre zakażenia układu oddechowego lub spojówek; Opryszczka zwykła typu 1; Ospa wietrzna; Półpasiec ; Paciorkowcowe ostre zakażenie (angina, róża, płonica, liszajec zakaźny, zapalenie tkanek miękkich); Ropne zakażenia skóry; Świerzb; Nagminne zapalenie przyusznic; Wszawica; Grypa ;Paragrypa ;Wirus syncytialny (RS) wykonujemy ponownie badanie kału !!!!!!.- Dz. U. z 2006 r. Nr 132, poz. 928) Czyli praktycznie po każdym zachorowaniu nawet na zwykłe wirusowa zapalenia błony śluzowej nosa – bo chyba nie macie mozliwośi rozpoznania czy jest to patogenne wirusy z rodziny lub  gatunku: * Adeno , * Coxackie,  * Echo lub Grypy (Influenza virus);Paragrypy (Parainfluenza virus) ;Wirus syncytialny (RSV) I nie zapomnijmy o -Wesz ludzka

UWAGA wg rozporządzenia obowiązkowo robimy badanie kału i badanie lekarskie , inne badania w zależności od potrzeb. RTg kl. piersiowej w zależności od potrzeb.

3.Częstotliwość badań – decyzja lekarza i jego odpowiedzialność –(cyt. Lekarz, w oparciu o posiadaną wiedzę medyczną oraz po uzyskaniu informacji od pracownika o rodzaju i miejscu świadczonej pracy ma możliwość wskazania następnego terminu na przeprowadzenie przedmiotowych badań (załącznik nr 2 do przedmiotowego rozporządzenia)

ü  Lekarz, na podstawie badania lekarskiego i wyników badań laboratoryjnych, wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac lub odbywania nauki, dokumentując jego wynik w karcie badań do celów sanitarno - epidemiologicznych

ü  (od 31.12.2008r. nieaktualne ) Wyniki wykonanych badań laboratoryjnych oraz treść orzeczenia lekarz wpisuje do książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia

ü  Ewidencja badań, jest dostępna do wglądu organom właściwej inspekcji sanitarnej.

UWAGA ; Orzeczenie wydajemy w dwóch egzemplarzach ; jest to jedyny dokument; który może kontrolować sanepid u pracodawcy i jedyny jaki może widzieć pracodawca. 

no access

Access to the content of the website only for logged in doctors

LOGIN

cross-promotion 300x600px